Historia Lublina

Lublin jest największym i najlepiej rozwijającym się miastem po tej stronie Wisły. Posiada bogatą historię oraz jest położony w wielokulturowym miejscu, co odbija się na różnorodnej architekturze miasta. Wszystkie te cechy czynią Lublin miejscem atrakcyjnym dla turystów.

Początki Lublina: początki osadnictwa na terenie miasta sięgają VI wieku. Jednak początki samego miasta Lublin zaczynają się dopiero w XI wieku.  Dzięki swojemu dobremu położeniu osada szybko zyskała na znaczeniu już w XII w. Za panowania Władysława I Łokietka, 15 sierpnia 1317 roku Lublin uzyskał prawa miejskie. Wówczas dokonano, reorganizacji miasta. Do połowy XIV wieku miasto było przede wszystkim przygranicznym centrum władzy państwowej.

 Związki handlowe: Przełomowe znaczenie dla Lublina miała unia Polsko-Litewska zawarta w 1385 roku. Lublin wówczas znalazł się na styku trzech stref gospodarczych, oraz na szlaku łączącym dwie stolice Jagielońskie Kraków i Wilno. Od tej pory Lublin stał się jednym z najświetniejszych miast w Królestwie Polsko Litewskim. Położonym w jego centrum. Złotym wiekiem dla Lublina były czasy Zygmuntowskie od 1448 roku aż do końca XVI wieku.  W mieście odbywały się cztery jarmarki w każdej porze roku, na które zjeżdżali się kupcy z całej Europy.

Okres Zaborów: Zabory to jeden z najcięższych momentów w historii miasta. Początki rządów Austriackich przyniosły miastu znaczne zubożenie. Po powstaniu listopadowym, miasto dotknęły represje, przemysł i handel podupadły, a cenzura hamowała rozwój życia kulturalnego, ożywienie przyniosły dopiero lata 60. W tym czasie miasto stało się ważnym ośrodkiem władzy Rządu Narodowego.  W 1877 zbudowano pierwsze połączenie kolejowe, oraz powstała dzielnica przemysłowo-handlowa. Zaczęły rosnąć dysproporcję pomiędzy śródmieściem a miejscami położonymi na obrzeżach miasta, lato 1915 roku przyniosło koniec rządów rosyjskich w mieście.

II wojna światowa: Niemcy wkroczyli na tereny miasta 18 września 1939 roku. W listopadzie rozpoczęły się pierwsze aresztowania, łapanki oraz egzekucje. Symbolem Niemieckiej okupacji stało się więźnie zamkowe. W roku 1941 rozpoczęła się budowa obozu koncentracyjnego na Majdanku, zamieszkujących w Lublinie Żydów hitlerowcy zamknęli w getcie. W kwietniu 1942 roku Żydów przeniesiono do obozów zagłady. Od początku wojny Lublin był ważnym ośrodkiem dla tworzenia się ruchu oporu. W 1944 roku jednostki Armii Krajowej i Armii Ludowej wzięły udział w walkach z garnizonem niemieckim.

Lata komunizmu i lubelska Solidarność: W październiku 1956 roku blisko 100 tysięcy mieszkańców miasta opowiedziało się przeciw stalinizmowi. W dniach 2-6 czerwca 1966 odbyły się obchody Millenium w Lublinie. Ksiądz kardynał Wyszyński został aresztowany. W akcie buntu w otwartym samochodzie jeździły puste ramy, obwiązane drutem kolczastym, które odczytywano jako symbol komunizmu. W lipcu 1980 r. w Lublinie i Świdniku wybuchły strajki robotnicze, które były zapowiedzią strajków na Wybrzeżu w sierpniu 1980 roku. Wydarzenia te doprowadziły do powstania Solidarności.